Blog

Когато детето плаче при тръгване на детска градина

in Децата 08/03/2019

КОГАТО ДЕТЕТО ПЛАЧЕ ПРИ ТРЪГВАНЕ НА ЯСЛА ИЛИ ДЕТСКА ГРАДИНА

или какво да правим, ако детето плаче при раздяла с родителите, когато тръгне на ясла или детска градина

Съвременните родители, прочитайки много книги по психология, започват да подготвят детето си за тръгването на ясла дълго време преди това да се случи.

Канят се на гости връстници на малчугана, за да се научи да общува, обяснява му се колко е хубаво в яслата/детската градина/ и т.н. Когато попитат детето дали иска да ходи на детска градина, то се усмихва радостно и кимва. В момента, в който то се озове в непозната обстановка, когато види, че майка му си тръгва, а около него има само непознати лели и деца, които го разглеждат, детето се отчайва и разплаква. Подобно състояние може да продължи ден, два или     седмици. Може да се случи и нещо друго – ако малчуганът е общителен, той лесно се прощава с майка си първия ден и смело влиза в яслата.

Той е пълен с очаквания и даже не подозира, че вместо изненади го очакват разочарования. Той иска да си играе с кубчета, а вместо това го обличат и го водят     на разходка, иска да спи, а го слагат на масата, другите деца му взимат играчките и т.н. И най-важното – няма я мама, която да го гушка и успокоява…На следващия ден детето едва ли ще има желание да ходи на ясли, по-скоро ще плаче и ще се гушка в майка си.

За щастие, не всички деца преживяват толкова тежко този нов етап от живота си. Възпитателите отбелязват, че най-лесно се адаптират децата от многодетни семейства /които са разбрали, че не само те са център на внимание/ и тези от семейства, където децата се приемат като равноправни, а не като играчки .

Ако все пак детето Ви плаче при раздялата си с Вас, не се отчайвайте – след определен период на адаптация, то няма да се разстройва толкова много заради липсата ви.

Помислете си дали малчуганът ще се тревожи толкова, ако в яслата го води не майката или бащата, а друг член на семейството. Ако с някой от тях детето се чувства по-комфортно, то докато се адаптира – нека го води баба му или брат/сестра/. Попитайте възпитателя колко продължително плаче детето ви след като си тръгнете. Ако се успокоява бързо, то можете спокойно да отидете на работа – детето ви се чувства добре.

Ако плаче дълго време, постарайте се да разберете какви занимания и играчки му харесват – интересна книжка, ярка играчка, игри с приятелчета. След това всяка сутрин, докато го приготвяте за яслата, му говорете какви интересни занимания и хубави играчки го очакват там. Говорете му, дори когато то още не може да приказва, за да ви отговори.

Какво да направите ако се окаже, че детето е плакало през целия ден? Можете да му предложите да вземе със себе си играчката, която му е любима. Друга интересна идея е, да му дадете един ключ/който е ненужен/ и да му обясните, че това е единственият ключ от дома ви и без него мама и татко не могат да се приберат. Така детето ще бъде сигурно, че ще го вземете следобед от яслата, а няма да го ”забравите” и ще почувства любовта ви.

Важно е, когато водите детето на ясла да бъдете спокойни и уверени. В противен случай то ще долови безпокойството ви и ще се разстрои още повече. Не позволявайте сълзите и молбите му да надделеят и вие да го приберете у дома, за да не ходи на градина. Знаейки,че раздялата сутрин е трудна и за двама ви – създайте си някакъв ”ритуал” за сбогуване – въздушна целувка, прегръдка или нещо друго.

Когато го взимате от яслата /градината/ дори да сте уморени или изнервени – постарайте се да не го показвате. Нека детето да почувства, че сте очаквали този момент и се радвате ! Погалете го, целунете го. Бъдете внимателни, похвалете го. Отидете в парка – дори да нямате достатъчно време или да сте уморени.

Всичко това ще помогне на детето да разбере, че родителите му го обичат и че с нетърпение са очаквали прибирането му от яслата/градината/. Това ще помогне на детето да се адаптира по-бързо и да не преживява толкова тежко раздялата си с вас всяка сутрин.

Източник: www.amber-bg.com

Коментирай

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.