Спанакът – любимата храна на Попай
Пролетта е сезона на зелените листни зеленчуци, затова избрахме да ви разкажем повече за любимата храна на Попай – спанака.
Спанакът е тревисто зелено растение. Малко известно е, че той е от семейството на ряпата. Градинският спанак е едногодишно растение, което расте при умерен климат. За храна се използват листата, преди да образуват цвят. Този зеленчук произхожда от далечна Персия. През 7-8 век е пренесен в Китай. В Европа пристига през Средновековието. Най-вероятно на нашия континент спанакът е дошъл през Испания, където е внесен от арабите.
Още древните били наясно с полезното действие на спанака. Наситеният му богат цвят е един от признаците за съдържание на редица благотворни вещества и сигурен белег за наличието на антиоксиданти. Спанакът започва да се култивира в Европа заради богатото си съдържание на витамин С и желязо.
Този зеленчук съдържа около 25 ккал в 100 г. Както сами можете да прецените, това е изключително малко количество калории, което прави спанака много лек и диетичен и същевременно много полезен. Той е богат на минерали (натрий, калий, магнезий, желязо, фосфор, калций, йод, мед), фолиева киселина, белтъчини, витамини – А, В1, В2, В6, РР, С, както и малко количество витамин К.
Фолиевата киселина е особено полезна за бременни жени – тя влияе благотворно и върху плода, и върху майката. Само с 80 г. пресен спанак може да си доставим половината от дневната препоръчителна доза витамин С. В сготвено състояние за същата цел са ни необходими 200 г. Зеленчукът не съдържа мазнини и холестерол. Много е богат на фибри, затова е изключително засищащ.
Ето и хранителните стойности в 100 г. суров спанак:
- Калории: около 23-25 ккал
- Протеин: 3 г.
- Мазнини: почти 0 г.
- Въглехидрати: 4 г.
- Фибри: 2 г.
Минерали в 100 г. суров спанак:
- Калций: 99 мг.
- Желязо: 3 мг.
- Магнезий: 79 мг.
- Фосфор: 49 мг.
- Калий: 558 мг.
- Натрий: 79 мг.
- Цинк: 0.53 мг.
- Манган: 0.897 мг.
Листният зеленчук е особено подходящ за хора, страдащи от анемия. Препоръчва се и при нередовен стомах – заради високото съдържание на фибри. Флавоноидите в спанака имат противоракови свойства. Зеленчукът притежава още противовъзпалително действие. Антиоксидантите в него се борят с появата на високо кръвно налягане. Подобрява зрението и повишава имунитета, укрепва костите. Препоръчва се против остеопороза. Грижи се за здравето на нервната система и за мозъчната активност.
Имайте предвид, че спанакът съдържа и оксалова киселина, която е противопоказна при хора с бъбречна недостатъчност.
Сокът от зеленчука е прекрасен диетичен продукт и добра алтернатива за приемане на спанак. източник: purvite7.bg